Tylko niektóre żywe kultury bakterii są właściwe dla dzieci. Warto wybrać te, które zostały odpowiednio przebadane oraz posiadają rekomendację towarzystw naukowych.
Omówienie
Lactobacillus to rodzaj bakterii z rodziny Lactobacillaceae. Te bakterie w kształcie pałeczek są znane z tego, że zmieniają glukozę w kwas mlekowy. Występują powszechnie produktach mlecznych, stanowią podstawę do produkcji takich pokarmów jak ser, jogurt, kapusta kiszona, wina, soki, chleb na zakwasie i pewne rodzaje kiełbas.
Zazwyczaj gatunki Lactobacillus są nieruchome, co oznacza, że same się nie przemieszczają. Mogą istnieć zarówno w środowisku tlenowym, jak i beztlenowym. L. delbrueckii, gatunek reprezentatywny z tego rodzaju, jest mikroskopijnej wielkości i zazwyczaj tworzy niewielkie skupiska. Przykłady innych dobrze scharakteryzowanych gatunków Lactobacillus obejmują między innymi L. acidophilus oraz L. casei.
Różne gatunki Lactobacillus metabolizują glukozę w odmienny sposób. Niektóre z nich głównie wytwarzają kwas mlekowy, a inne mieszaninę substancji, w której skład wchodzi etanol, kwas octowy i dwutlenek węgla. Niektóre gatunki mogą przystosować się do metabolizowania różnych cukrów, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Oprócz roli, którą odgrywają podczas wytwarzania pokarmów, gatunki Lactobacillus naturalnie występują w przewodzie pokarmowym zwierząt oraz u ludzi (w środowisku jamy ustnej i pochwy). Suplementy probiotyczne, które zostały stworzone, aby wspierać zdrowie jelit, zwłaszcza w okresie po antybiotykoterapii, często zawierają bakterie Lactobacillus.7
Źródła w pożywieniu
Bakterie L. acidophilus występują naturalnie w ludzkim ciele i w różnych fermentowanych pokarmach takich, jak kapusta kiszona i miso. Producenci często dodają je też do jogurtów i innych form nabiału.
Probiotyki składają się z korzystnych żywych kultur drożdży i szczepów bakterii. Badania wskazują, że spożywanie probiotyków, w tym L. acidophilus, może wspomóc proces trawienia i zapewnić szereg innych korzyści zdrowotnych9.
Bakterie Lactobacillus można uwzględnić w diecie, wybierając różne produkty spożywcze:
- Jogurt: podczas wybierania jogurtu należy sprawdzić etykietę pod kątem zawartości konkretnych szczepów. Na przykład L. bulgaricus jest stosowana powszechnie jako kultura starterowa i słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Niektóre jogurty mogą być również wzmocnione innymi szczepami, takimi jak L. acidophilus, mającymi charakter probiotyczny.
- Kapusta kiszona: ten fermentowany przysmak zawiera duże ilości korzystnych bakterii. Wśród mikroorganizmów obecnych w kapuście kiszonej powszechne są różne szczepy Lactobacillus, którym zawdzięcza ona swoje prozdrowotne właściwości.
- Kefir: ten fermentowany napój przypomina płynny jogurt i jest pozyskiwany z unikatowej mieszaniny bakterii kwasu mlekowego i drożdży. Chociaż skład mikroorganizmów może się różnić w zależności of kefiru, szczep Lactobacillus jest zawsze obecny, dzięki czemu napój ten staje się jego cennym źródłem.
- Chleb na zakwasie: szczepy Lactobacilli odgrywają główną rolę w procesie fermentacji chleba na zakwasie. Mają wpływ na jego zapach i konsystencję. Bakterie te stanowią jeden z głównych czynników prozdrowotnych związanych ze spożywaniem zakwasu.
Kimchi: to wywodząca się z kuchni koreańskiej potrawa z warzyw fermentowanych z użyciem specjalnie opracowanego, własnego szczepu Lactobacillus, nazwanego adekwatnie Lactobacillus kimchii. Uwzględnienie tej potrawy w diecie zapewnia nie tylko smakowe doznania charakterystyczne dla tradycji koreańskiej, lecz także korzyści zdrowotne wynikające ze szczepów Lactobacillus.
Dobroczynny wpływ na organizm wywierają wyłącznie niektóre szczepy żywych kultur bakterii.
Wiadomości do zapamiętania
Lactobacillus to grupa bakterii w kształcie pałeczek z rodziny Lactobacillaceae, znanej z tego, że przekształca glukozę w kwas mlekowy. Bakterie te stanowią narzędzie do produkcji różnych pokarmów i napojów, w tym jogurtów, sera, chleba na zakwasie, ogórków kiszonych i win.
Pod kątem funkcjonalnym gatunki Lactobacillus są nieruchome i mogą rozwijać się w środowisku tlenowym i beztlenowym. Procesy metaboliczne różnią się w zależności od gatunku bakterii i prowadzą do uzyskania różnych produktów w wyniku rozkładu glukozy. Poza jedzeniem zasiedlają one naturalnie przewód pokarmowy ludzi i zwierząt oraz inne obszary ludzkiego ciała takie jak jama ustna czy pochwa.
Należy podkreślić korzystny wpływ Lactobacillus na zdrowie; szczepom takim jak L. rhamnosus, L. rhamnosus GG (LGG) L. plantarum i L. acidophilus przypisuje się wiele korzyści, począwszy od zmniejszania ryzyka rozwoju wyprysku u dzieci aż po łagodzenie objawów IBS. Aby uwzględnić bakterie Lactobacillus w diecie, zaleca się spożywanie takich produktów jak jogurty, kiszona kapusta, chleb na zakwasie i kimchi.
Ponadto dla osób, które szukają skoncentrowanych źródeł, dostępne są różne formy suplementów zawierających żywe kultury bakterii.